Themes - GeneratePress - en to ro translation catalogue (281 entries)

note: Description of the theme
en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 10kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS, and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include 60+ color controls, powerful dynamic typography, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover), and 9 widget areas. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
ro: GeneratePress este o temă WordPress eficientă, construită cu accent pe viteză și ușurință în utilizare. Performanța este importantă pentru noi, de aceea o instalare nouă a GeneratePress adaugă dimensiunii paginii mai puțin de 10kb (comprimată gzipped). Profităm din plin de noul editor de blocuri (Gutenberg), care îți oferă mai mult control asupra creării conținutului. Dacă folosești constructori de pagină, GeneratePress este tema potrivită pentru tine. Este compatibilă cu toți principalii constructori de pagină, inclusiv Beaver Builder și Elementor. Datorită accentului pus pe standardele WordPress pentru cod, ne putem mândri că tema este perfect compatibilă cu toate modulele bine create, inclusiv WooCommerce. GeneratePress este complet responsivă, folosește HTML/CSS valid și este tradusă în peste 25 de limbi de către o comunitate uimitoare de utilizatori. Printre numeroasele noastre funcționalități se numără peste 60 de controale pentru culori, tipografice elegante, cinci locații pentru navigare, cinci aranjamente ale barei laterale, meniuri derulante (la clic sau la trecerea peste) și 9 zone pentru piese. Află mai multe și vezi versiunea noastră premium la https://generatepress.com

[ctx: read more about post title]
note: translators: Aria-label describing the read more button
en: Read more about %s
ro: Citește mai multe despre %s

en: Open search
ro: Deschide căutarea

en: Overlay Background
ro: Fundal suprapunere

en: Field Text
ro: Text câmp

en: Field Background
ro: Fundal câmp

en: Search Modal
ro: Fereastră modală de căutare

en: Enable navigation search modal
ro: Activează fereastra modală de căutare în navigare

en: Posts
ro: Articole

note: translators: Base number
en: Base %s
ro: Bază %s

en: Base
ro: Bază

en: Sidebar Widgets
ro: Piese în bara laterală

en: Sub-Menu Text Current
ro: Text curent sub-meniu

en: Sub-Menu Text Hover
ro: Trecere peste text sub-meniu

en: Sub-Menu Text
ro: Text sub-meniu

en: Sub-Menu Background Current
ro: Fundal curent sub-meniu

en: Sub-Menu Background Hover
ro: Trecere peste fundal sub-meniu

en: Sub-Menu Background
ro: Fundal sub-meniu

en: Navigation Text Current
ro: Text curent pentru navigare

en: Navigation Text Hover
ro: Trecere peste text pentru navigare

en: Navigation Text
ro: Text pentru navigare

en: Choose Current Color
ro: Alege culoarea curentă

en: Navigation Background Current
ro: Fundal curent de navigare

en: Navigation Background Hover
ro: Trecere peste fundal de navigare

en: Navigation Background
ro: Fundal de navigare

en: Tagline
ro: Slogan

en: Site Title
ro: Titlu site

en: Border
ro: Chenar

en: Forms
ro: Formulare

en: Widget Title
ro: Titlu piesă

en: Heading 6 (H6) Color
ro: Culoare subtitlu 6 (H6)

en: Heading 5 (H5) Color
ro: Culoare subtitlu 5 (H5)

en: Heading 4 (H4) Color
ro: Culoare subtitlu 4 (H4)

en: Heading 3 (H3) Color
ro: Culoare subtitlu 3 (H3)

en: Heading 2 (H2) Color
ro: Culoare subtitlu 2 (H2)

en: Heading 1 (H1) Color
ro: Culoare subtitlu 1 (H1)

en: Archive Content Title
ro: Titlu conținut arhivă

en: Buttons
ro: Butoane

en: Link Hover
ro: Trece peste legătură

en: Link
ro: Legătură

en: Text Hover
ro: Trecere peste text

en: Choose Hover Color
ro: Alege culoarea de trecere peste

en: Choose Initial Color
ro: Alege culoarea inițială

en: Back to Top
ro: Înapoi sus

note: translators: Learn more here
en: Switching to our dynamic typography system can change how your fonts display. Review your website thoroughly before publishing this change. Learn more %s.
ro: Dacă folosești sistemul nostru dinamic pentru tipografice, se poate schimba modul în care fonturile tale sunt afișate. Examinează site-ul cu mare atenție înainte de a face această modificare. Află mai multe %s.

en: Use dynamic typography system
ro: Folosește sistemul dinamic pentru tipografice

en: Never
ro: Niciodată

en: Not on hover
ro: Nu la trecere peste

en: On hover
ro: La trecere peste

en: Always
ro: Mereu

en: Add underlines to your links in your main content areas.
ro: Subliniază legăturile în principalele zone cu conținut.

en: Underline Links
ro: Subliniază legăturile

en: Configure
ro: Configurează

en: Typography Manager
ro: Manager de tipografice

en: Optional
ro: Opțional

en: Fallback
ro: Alternativă

en: Swap
ro: Schimbă

en: Block
ro: Bloc

en: Auto
ro: Automat

en: Learn about font-display
ro: Învață despre afișarea fonturilor

en: Google font-display
ro: Afișarea fonturilor Google

en: Choose Font
ro: Alege un font

en: Font Manager
ro: Manager de fonturi

en: Choose Color
ro: Alege o culoare

en: Global Colors
ro: Culori globale

en: Settings reset.
ro: Am resetat setările.

en: Entry meta
ro: Metadate intrare

en: Comment meta
ro: Metadate comentarii

en: Archive Page
ro: Pagină arhivă

en: Page
ro: Pagină

en: Mobile Toggle
ro: Comutare la mobil

en: Primary
ro: Principal

en: Dashboard
ro: Panou control

en: Choose your content container type.
ro: Alege tipul de container pentru conținut.

en: Content Container
ro: Container conținut

en: Close Sub-Menu
ro: Închide sub-meniul

en: Open Sub-Menu
ro: Deschide sub-meniul

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
ro: Construit cu

[ctx: prepends the pagination page number for screen readers]
en: Page
ro: Pagina

note: translators: right arrow
en: Next %s
ro: Următor %s

note: translators: left arrow
en: %s Previous
ro: %s Anterior

en: here
ro: aici

note: translators: Learn more here
en: Switching your structure can change how your website displays. Review your website thoroughly before publishing this change, or use a staging site to review the potential changes. Learn more %s.
ro: Schimbarea structurii poate altera modul în care web site-ul tău este afișat. Examinează cu atenție site-ul web înainte de a publica această modificare sau folosește un site pentru instanțiere ca să examinezi potențialele modificări. Află mai multe %s.

en: Caution:
ro: Atenție:

en: Floats
ro: Plutește

en: Structure
ro: Structură

en: Full Content
ro: Conținut întreg

en: Navigation After
ro: Navigare după

en: Navigation Before
ro: Navigare înainte

en: Classic
ro: Clasic

en: Close Search Bar
ro: Închide bara de căutare

en: Open Search Bar
ro: Deschide bara de căutare

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
ro: Reduce numărul de cereri de fișiere CSS și folosește o versiune mai ușoară a sistemului nostru grilă.

en: Combine CSS
ro: Combină CSS-ul

en: Icon Type
ro: Tip de icon

en: Boxes
ro: Casete

en: Container Alignment
ro: Aliniere container

en: Place logo next to title
ro: Plasează logoul lângă titlu

en: Heading 3 (H3)
ro: Subtitlu 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
ro: Subtitlu 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
ro: Subtitlu 1 (H1)

en: Reset Settings
ro: Resetează setările

en: Visit documentation &rarr;
ro: Vezi documentația &rarr;

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
ro: Vrei să afli mai multe despre temă? Consultă documentația noastră amplă.

en: Start Customizing
ro: Începe personalizarea

en: All Options
ro: Toate opțiunile

en: Layout Options
ro: Opțiuni aranjament

en: Customize Colors
ro: Personalizează culorile

en: Customize Fonts
ro: Personalizează fonturile

en: Upload Logo
ro: Încarcă logo

en: Dropdown Direction
ro: Direcție listă derulantă

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
ro: Lățimea la care navigarea nu mai plutește și cade sub logoul tău.

en: Navigation Drop Point
ro: Punctul de cădere al navigării

en: Navigation Left
ro: Navigare în stânga

en: Navigation After - Centered
ro: Navigare după - centrată

en: Navigation Before - Centered
ro: Navigare înainte - centrată

en: Header Presets
ro: Presetări antet

en: Current
ro: Actuală

en: Logo Width
ro: Lățime logo

en: Mobile Menu
ro: Meniu pentru mobil

en: Premium module available
ro: Extensie premium disponibilă

en: Deleting your settings can not be undone.
ro: Ștergerea setărilor nu poate fi anulată.

en: Premium Modules
ro: Extensii premium

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
ro: Memorează în cache CSS-ul generat de opțiunile tale pentru a îmbunătăți performanța.

en: Cache dynamic CSS
ro: Memorează în cache CSS-ul dinamic

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
ro: Încarcă doar iconurile Font Awesome esențiale în loc de toată biblioteca.

en: Load essential icons only
ro: Încarcă doar iconurile esențiale

en: General
ro: Generale

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Content Type
ro: Tip de conținut

en: More options are available for this section in our premium version.
ro: Sunt disponibile mai multe opțiuni pentru această secțiune în versiunea noastră premium.

en: Retina Logo
ro: Logo retina

en: Premium Modules Available
ro: Sunt disponibile extensii premium

en: Variants
ro: Variante

en: System fonts
ro: Fonturi de sistem

en: Comment
ro: Comentariu

en: Mobile
ro: Mobil

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Full Width
ro: Lățime întreagă

en: Top Bar Alignment
ro: Aliniere bara de sus

en: Top Bar Inner Width
ro: Lățime interioară bara de sus

en: Top Bar Width
ro: Lățime bara de sus

en: Top Bar
ro: Bara de sus

en: Learn more
ro: Află mai multe

en: Documentation
ro: Documentație

en: Footer Bar Alignment
ro: Aliniere bară în subsol

en: Footer Bar
ro: Bară subsol

en: Inner Footer Width
ro: Lățime interioară subsol

en: Inner Navigation Width
ro: Lățime interioară navigare

en: Inner Header Width
ro: Lățime interioară antet

en: Paragraph margin
ro: Margine paragraf

en: Line height
ro: Înălțime linie

en: Reset
ro: Resetează

en: Footer
ro: Subsol

en: Sidebars
ro: Bare laterale

en: Primary Navigation
ro: Navigare principală

en: Scroll back to top
ro: Derulează înapoi în sus

en: Back to Top Button
ro: Buton Înapoi sus

en: Footer Width
ro: Lățime subsol

en: Click - Arrow
ro: Clic - săgeată

en: Click - Menu Item
ro: Clic - element de meniu

en: Hover
ro: Trecere peste

en: Navigation Dropdown
ro: Listă derulantă de navigare

en: Navigation Width
ro: Lățime navigare

en: Full
ro: Completă

en: Header Width
ro: Lățime antet

[ctx: made with love]
note: translators: %s: Heart icon
en: Made with %s by Tom Usborne
ro: Făcută cu %s de Tom Usborne

en: Float Left
ro: Plutește în stânga

en: Support
ro: Suport

en: Content Title
ro: Titlu conținut

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ro: Caută...

[ctx: label]
en: Search for:
ro: Caută după:

note: translators: 1: Search query name
en: Search Results for: %s
ro: Rezultate de căutare pentru: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: 1: Admin URL
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%1$s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: Nu am găsit nimic

en: % Comments
ro: % comentarii

en: 1 Comment
ro: Un comentariu

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ro: Etichete

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: label]
en: Search
ro: Căutare

en: Read more
ro: Citește mai mult

note: translators: 1: Author name
en: View all posts by %s
ro: Vezi toate articolele lui %s

en: by
ro: de

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

[ctx: 1: date, 2: time]
note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ro: %1$s la %2$s

en: Newer posts
ro: Articole mai noi

en: Older posts
ro: Articole mai vechi

en: Next
ro: Următor

en: Previous
ro: Anterior

en: Next &rarr;
ro: Următor &rarr;

en: &larr; Previous
ro: &larr; Anterior

en: Settings removed.
ro: Am înlăturat setările.

en: Import successful.
ro: Importat cu succes.

en: Settings saved.
ro: Am salvat setările.

en: Background
ro: Fundal

en: Disable Elements
ro: Dezactivează elementele

en: Warning: This will delete your settings.
ro: Avertizare: asta îți va șterge setările.

en: Customize
ro: Personalizează

[ctx: submit button]
en: Search
ro: Caută

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Menu
ro: Meniu

en: 5 Widgets
ro: 5 piese

en: 4 Widgets
ro: 4 piese

en: 3 Widgets
ro: 3 piese

en: 2 Widgets
ro: 2 piese

en: 1 Widgets
ro: O piesă

en: 0 Widgets
ro: Nicio piesă

en: Both Sidebars on Right
ro: Ambele bare laterale în dreapta

en: Both Sidebars on Left
ro: Ambele bare laterale în stânga

en: Both Sidebars
ro: Ambele bare laterale

en: No Sidebars
ro: Fără bare laterale

en: Content
ro: Conținut

en: Default
ro: Implicit

en: Footer Widgets
ro: Piese în subsol

en: Single Post Sidebar Layout
ro: Aranjament bară laterală pentru articole singulare

en: Blog Sidebar Layout
ro: Aranjament bară laterală blog

en: Content / Sidebar / Sidebar
ro: Conținut/bară laterală/bară laterală

en: Sidebar / Sidebar / Content
ro: Bară laterală/bară laterală/conținut

en: Sidebar / Content / Sidebar
ro: Bară laterală/conținut/bară laterală

en: Content (no sidebars)
ro: Conținut (fără bare laterale)

en: Content / Sidebar
ro: Conținut/bară laterală

en: Sidebar / Content
ro: Bară laterală/conținut

en: Sidebar Layout
ro: Aranjament bară laterală

en: One Container
ro: Un container

en: Separate Containers
ro: Containere separate

en: Content Layout
ro: Aranjament conținut

en: Disable
ro: Dezactivează

en: Enable
ro: Activează

en: Navigation Search
ro: Căutare navigare

en: Navigation Alignment
ro: Aliniere navigare

en: No Navigation
ro: Fără navigare

en: Float Right
ro: Plutește în dreapta

en: Above Header
ro: Deasupra antetului

en: Below Header
ro: Sub antet

en: Navigation Location
ro: Poziție navigare

en: Right
ro: Dreapta

en: Center
ro: Centru

en: Left
ro: Stânga

en: Header Alignment
ro: Aliniere antet

en: Contained
ro: Încasetat

en: Container Width
ro: Lățime container

en: Layout
ro: Aranjament

en: Link Color Visited
ro: Culoare legătură vizitată

en: Background Hover
ro: Trecere peste fundal

en: Colors
ro: Culori

en: Hide site tagline
ro: Ascunde sloganul site-ului

en: Hide site title
ro: Ascunde titlul site-ului

en: Font size
ro: Dimensiune font

en: Text transform
ro: Transformare text

en: Font weight
ro: Grosime font

en: Body
ro: Corp

en: Typography
ro: Tipografice

en: Font family
ro: Familie de fonturi

en: Google fonts
ro: Google Fonts

en: Default fonts
ro: Fonturi implicite

en: Header
ro: Antet

en: Left Sidebar
ro: Bară laterală stânga

en: Right Sidebar
ro: Bară laterală dreapta

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

en: Footer Widget 5
ro: A 5-a piesă din subsol

en: Footer Widget 4
ro: A 4-a piesă din subsol

en: Footer Widget 3
ro: A 3-a piesă din subsol

en: Footer Widget 2
ro: A 2-a piesă din subsol

en: Footer Widget 1
ro: Prima piesă din subsol

en: Edit
ro: Editează

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Post Comment
ro: Publică comentariul

en: Leave a Comment
ro: Lasă un comentariu

en: Website
ro: Site web

en: Name
ro: Nume

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: Un comentariu la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de comentarii la &bdquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
ro: Arhive

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.
