Themes - Blocksy - en to ro translation catalogue (826 entries)

en: The %s block is moved to the Blocksy Companion plugin. Please install this plugin to get access to the block.
ro: Blocul %s este mutat în modulul Blocksy Companion. Te rog să instalezi acest modul ca să ai acces la bloc.

en: Cart Totals Padding
ro: Distanțare pentru total coș

en: Cart Totals Border Radius
ro: Rotunjire chenar pentru total coș

en: Cart Totals Border
ro: Chenar pentru total coș

en: Right Column
ro: Coloană în dreapta

en: Left Column
ro: Coloană în stânga

en: Module Title Color
ro: Culoare titlu extensie

en: Search Through Taxonomies
ro: Caută în taxonomii

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Container Border
ro: Chenar container

en: Automatically hide "Add to cart" button after adding the product to cart.
ro: Ascunde automat butonul „Adaugă în coș” după adăugarea produsului în coș.

en: Auto Hide
ro: Ascundere automată

en: Heading Tag
ro: Etichetă subtitlu

en:  and
ro:  și

en: Link To Post
ro: Legătură la articol

en: Secondary Label Text Color
ro: Culoare text etichetă secundară

en: Secondary Label Text Font
ro: Font text etichetă secundară

en: Label Text Color
ro: Culoare text etichetă

en: Label Text Font
ro: Font text etichetă

en: Hurry Up!
ro: Grăbește-te!

en: Secondary Label
ro: Etichetă secundară

en: Indicator Color
ro: Culoare indicator

en: Items Inner Spacing
ro: Spațiere interioară între elemente

en: Archive Label
ro: Etichetă arhivă

en: Advanced Search
ro: Căutare avansată

en: Dynamic Data
ro: Date dinamice

en: About Me
ro: Despre mine

en: Advanced Posts
ro: Articole avansate

en: Search in category
ro: Caută în categorie

en: Heading Color
ro: Culoare subtitlu

en: Inline SVG File
ro: Fișier SVG în-linie

en: Create Popup
ro: Creează un popup

en: Container Border Radius
ro: Rotunjire chenar container

en: Description Heading
ro: Descriere titlu

en: Summary
ro: Rezumat

en: Items
ro: Elemente

en: Payment Methods
ro: Metode de plată

en: Item Label
ro: Etichetă pentru element

en: Mastercard
ro: MasterCard

en: Payment Methods Icons Color
ro: Culoare iconuri metode de plată

en: Price Font Color
ro: Culoare font prețuri

en: Sticky Container
ro: Container fix

en: Badge Label
ro: Etichetă insignă

en: Show Sale Badge
ro: Arată insigna Cu reduceri

en: Product Badges
ro: Insigne pentru produse

en: Rows Gap
ro: Decalaj între rânduri

en: Columns Gap
ro: Decalaj între coloane

en: Add to Cart and Price
ro: Adaugă în coș și preț

en: Product Image
ro: Imagine produs

en: Products Sorting
ro: Sortare produse

en: Results Count
ro: Număr de rezultate

en: Posts Meta Font
ro: Font metadate articole

en: Posts Title Font
ro: Font titlu articole

en: Module Title Font
ro: Font titlu extensie

en: Button Type
ro: Tip de buton

en: WooCommerce Archive Thumbnail
ro: Miniatură arhivă WooCommerce

en: WooCommerce Gallery Thumbnail
ro: Miniatură galerie WooCommerce

en: WooCommerce Thumbnail
ro: Miniatură WooCommerce

en: Extra Features
ro: Funcționalități suplimentare

en: Money Back Guarantee
ro: Garantăm restituirea banilor

en: Worldwide Shipping
ro: Livrare în toată lumea

en: Satisfaction Guarantee
ro: Satisfacție garantată

en: Secure Payments
ro: Plăți securizate

en: Premium Quality
ro: Calitate premium

en: Buttons Type
ro: Tip de buton

en: Additional Actions
ro: Acțiuni suplimentare

en: SOLD OUT
ro: VÂNDUT

en: SALE
ro: REDUCERI

en: Product Status
ro: Stare produs

note: translators: 1: the search query
en: Search Results for %1$s
ro: Rezultate de căutare pentru %1$s

en: Close search modal
ro: Închide fereastra modală de căutare

en: Select Category
ro: Selectează o categorie

en: Live Results Product Status
ro: Stare produs în rezultate live

en: Newsletter
ro: Buletin de știri

en: Advertisement
ro: Publicitate

en: In Stock
ro: În stoc

en: Terms accent color
ro: Culoare de accent pentru termeni

en: Mobile:
ro: Mobil:

en: Phone:
ro: Telefon:

en: Address:
ro: Adresă:

en: Contact Info
ro: Informații de contact

en: About me
ro: Despre mine

en: Singulars
ro: Singulare

en: Archives
ro: Arhive

en: WooCommerce Categories
ro: Categorii WooCommerce

en: Events Calendar Archive Structure
ro: Structură arhivă The Events Calendar

en: Author Archive Link
ro: Legătură la arhivă autor

note: translators: %s is the product name
en: Remove %s from cart
ro: Înlătură %s din coș

note: translators: 1: link to WP admin new post page open 2: link closing.
en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
ro: Gata să-ți publici primul articol? %1$sÎncepe de aici%2$s.

note: translators: 1: span opening 2: span closing 3: the number of results
en: %1$sSearch Results for%2$s %3$s
ro: %1$sRezultate de căutare pentru%2$s %3$s

en: Quote
ro: Citat

en: Custom Aria Label
ro: Etichetă zonă personalizată

en: Live Results
ro: Rezultate live

en: Search for...
ro: Caută...

en: Outside
ro: În exterior

en: Inside
ro: În interior

en: Icon Source
ro: Sursă icon

en: Author Bio Font Color
ro: Culoare font biografie autor

en: Author Bio Font
ro: Font biografie autor

en: Author Name Font
ro: Font nume autor

en: Navigate through posts that are from the same taxonomy.
ro: Navighează prin articolele care sunt din aceeași taxonomie.

en: Navigation Criteria
ro: Criteriu de navigare

en: Short Description
ro: Descriere scurtă

en: Rating Font Color
ro: Culoare font evaluare

en: Rating Font
ro: Font evaluare

en: Categories Font Color
ro: Culoare font categorii

en: Categories Font
ro: Font categorii

en: Single Product Image
ro: Imagine produs singular

en: Course Archive
ro: Arhivă cursuri

en: Above List
ro: Lista de mai sus

en: Below List
ro: Lista de mai jos

en: Comment Form Position
ro: Poziție formular de comentarii

en: You got %s result. Please press Tab to select it. | You got %s results. Please press Tab to select one.
ro[0]: Ai %s rezultat. Te rog apasă pe tasta Tab pentru a-l selecta.
ro[1]: Ai %s rezultate. Te rog apasă pe tasta Tab pentru a selecta unul.
ro[2]: Ai %s de rezultate. Te rog apasă pe tasta Tab pentru a selecta unul.

en: No results
ro: Niciun rezultat

en: Related Posts Featured Image
ro: Imagine reprezentativă pentru articole similare

en: Archives Featured Image
ro: Imagine reprezentativă arhive

en: Single Post/Page Featured Image
ro: Imagine reprezentativă articole/pagini singulare

en: Post/Page Title Featured Image
ro: Imagine reprezentativă titluri articole/pagini

en: Enable lazy loading to improve performance.
ro: Activează încărcarea lentă pentru a îmbunătăți performanța.

en: Content Area Border
ro: Chenar zonă conținut

en: This archive page is overrided by a custom template, to edit it please access %sthis page%s.
ro: Această pagină arhivă este contramandată de un șablon personalizat, pentru a o edita, accesează %saceastă pagină%s.

en: Copyright &copy; {current_year} - WordPress Theme by {theme_author}
ro: Drepturi de autor &copy; {current_year} - Temă WordPress de {theme_author}

en: Thumbnail Border Radius
ro: Rotunjire chenar miniaturi

en: Badge Shape
ro: Formă pentru insignă

[ctx: breadcrumb]
en: Home
ro: Prima pagină

en: Image Parallax Effect
ro: Efect de paralaxă pentru imagine

en: Error Messages
ro: Mesaje pentru eroare

en: Success Messages
ro: Mesaje pentru succes

en: Info Messages
ro: Mesaje de informare

en: Shopping cart
ro: Coș de cumpărături

en: Separate multiple classes with spaces.
ro: Separă clasele multiple cu spații.

en: CSS Class
ro: Clasă CSS

en: Author Name Font Color
ro: Culoare font nume autor

en: Author Name Tag
ro: Etichetă nume autor

en: System Default
ro: Implicit de sistem

en: Single
ro: Singular

en: Show Stock Badge
ro: Arată insigna stoc

en: OUT OF STOCK
ro: STOC EPUIZAT

en: SALE!
ro: REDUCERE!

en: Container Margin
ro: Margine container

en: Items Vertical Spacing
ro: Spațiu între elemente pe verticală

en: Top Offset (Sticky State)
ro: Decalaj sus (stare reprezentativă)

en: Only Arrow
ro: Numai săgeată

en: Entire Item
ro: Tot elementul

en: Click Area
ro: Dă clic pe zonă

en: Choose the interaction mode with the menu dropdown.
ro: Alege modul de interacțiune cu meniul derulant.

en: Click
ro: Clic

en: Interaction Type
ro: Tip de interacțiune

en: Items Border Radius
ro: Rotunjire chenar elemente

en: Custom Quantity Input
ro: Intrare personalizată pentru cantități

en: Collapse dropdown menu
ro: Restrânge meniul derulant

en: Expand dropdown menu
ro: Extinde meniul derulant

en: Close drawer
ro: Închide sertarul

en: Logged Out
ro: Dezautentificat

en: Logged In
ro: Autentificat

en: Video Thumbnail
ro: Miniatură video

en: Close Button Type
ro: Tip de buton pentru închidere

en: Lightbox Button Background
ro: Fundal buton Lightbox

en: Lightbox Button Icon Color
ro: Culoare icon buton Lightbox

en: Shape Border Radius
ro: Rotunjire chenar forme

en: Stretch Container
ro: Extinde containerul

en: Padding
ro: Distanțare

en: Input Font Color
ro: Introdu culoarea pentru font

en: Card Min Height
ro: Înălțime minimă cartuș

en: Popup Template
ro: Șablon de popup-uri

en: Link/URL
ro: Legătură/URL

en: Open Popup
ro: Deschide un popup

en: Open Link
ro: Deschide legătura

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Most Commented
ro: Cele mai comentate

en: Sort by
ro: Sortează după

en: Interactive Collapse
ro: Restrângere interactivă

en: Full Post
ro: Articol complet

en: Widget Area 6
ro: Zonă piese 6

en: Widget Area 5
ro: Zonă piese 5

en: Widget Area 4
ro: Zonă piese 4

en: Widget Area 3
ro: Zonă piese 3

en: Widget Area 2
ro: Zonă piese 2

en: Widget Area 1
ro: Zonă piese 1

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Adjusts the spacing between the Gutenberg blocks.
ro: Ajustează spațiul între blocurile Gutenberg.

en: Set link to nofollow
ro: Setează legătura la fără urmărire

en: Links Decoration
ro: Decorare legături

en: Module Title Alignment
ro: Aliniere titlu extensie

en: Set links to nofollow
ro: Setează legăturile la fără urmărire

en: Module Visibility
ro: Vizibilitate extensie

en: Title Visibility
ro: Vizibilitate titlu

en: Sticky Gallery
ro: Galerie reprezentativă

en: Prev/Next Background
ro: Fundal anterior/următor

en: Prev/Next Arrow
ro: Săgeată anterior/următor

en: Price Font
ro: Font preț

en: Card Border Radius
ro: Rotunjire chenar cartuș

en: Add to Cart Button
ro: Buton Adaugă în coș

en: Last Widgets
ro: Ultimele piese

en: Last X Widgets
ro: Ultimele X piese

en: Entire Sidebar
ro: Toată bara laterală

en: Number of posts
ro: Număr de articole

en: Columns & Posts
ro: Coloane și articole

en: Enable this option if you want to remove WordPress emojis script in order to improve the performance.
ro: Activează această opțiune dacă vrei să înlături din WordPress scriptul emoticoane pentru a îmbunătăți performanța.

en: Disable Emojis Script
ro: Dezactivează scriptul emoticoane

en: Max Width
ro: Lățime maximă

en: JetEngine is a dynamic content plugin that lets you build a complex websites fast and cost-effectively.
ro: JetEngine este un modul pentru conținut dinamic care îți permite să construiești site-uri web complexe, rapid și rentabil.

en: Navigation Quick Links
ro: Legături de navigare rapidă

en: Footer Widget Area
ro: Zonă piese în subsol

en: Log out
ro: Dezautentificare

en: I have read and agree to the website %s
ro: Am citit și sunt de acord cu %s site-ului web

en: Optionally add some text for the terms checkbox that customers must accept.
ro: Opțional, poți adăuga un text pentru bifarea termenilor pe care clienții trebuie să-i accepte.

en: Terms and conditions
ro: Termeni și condiții

en: Optionally add some text about your store privacy policy to show during checkout.
ro: Opțional, poți adăuga un text despre politica de confidențialitate a magazinului pentru a-l arăta în timpul finalizării.

en: Privacy policy
ro: Politică de confidențialitate

en: Terms And Conditions Page
ro: Pagină Termeni și condiții

en: Privacy Policy Page
ro: Pagină Politică de confidențialitate

en: Phone Field
ro: Câmp telefon

en: Address Line 2 Field
ro: Câmp al doilea rând pentru adresă

en: Required
ro: Obligatoriu

en: Optional
ro: Opțional

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Company Name Field
ro: Câmp nume companie

en: Highlight Required Fields
ro: Evidențiază câmpurile obligatorii

en: Coupon Form
ro: Formular de cupoane

en: Navigation Shadow
ro: Umbră navigare

en: Navigation Text Color
ro: Culoare text navigare

en: User Name
ro: Nume utilizator

en: User Avatar
ro: Avatar utilizator

en: Account Page
ro: Pagină cont

en: Messages
ro: Mesaje

en: No page set
ro: Nicio pagină setată

en: View Pro Features
ro: Vezi funcționalități PRO

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Search button
ro: Buton de căutare

en: Open links in new tab
ro: Deschide legăturile într-o filă nouă

en: Line
ro: Linie

en: Color %s
ro: Culoare %s

en: Search Button Color
ro: Culoare buton de căutare

en: Search Icon Color
ro: Culoare icon căutare

en: Items Direction
ro: Direcție elemente

en: Columns Divider
ro: Separator coloane

en: Widgets Spacing
ro: Spațiu între piese

en: Columns
ro: Coloane

en: Posts Meta Font Color
ro: Culoare font metadate articole

en: Container Spacing
ro: Spațiere container

en: Upsell Products Visibility
ro: Vizibilitate produse upsell

en: Related Products Visibility
ro: Vizibilitate produse similare

en: Product Price
ro: Preț produs

en: Reset Options
ro: Resetează opțiunile

en: Manage Options
ro: Administrează opțiunile

en: Style
ro: Stil

en: Mobile Sidebar Position
ro: Poziție bară laterală pentru mobil

en: Sidebar Visibility
ro: Vizibilitate bară laterală

note: translators: %s entity of font color
en: %s Font Color
ro: Culoare font %s

note: translators: %s entity of font
en: %s Font
ro: Font %s

en: Meta Button Background
ro: Fundal buton metadate

en: Meta Button Font
ro: Font buton metadate

en: All Headings (H1 - H6)
ro: Toate subtitlurile (H1 - H6)

en: Borders
ro: Chenare

en: Text Selection
ro: Selecție text

en: Links
ro: Legături

en: Base Text
ro: Text de bază

en: Global Color Palette
ro: Paletă de culori globală

en: Content Area Style Source
ro: Sursă stil zonă conținut

en: Cart Total Font Color
ro: Culoare font pentru total coș

en: Cart Total Font
ro: Font pentru total coș

en: Label Font Color
ro: Culoare font etichetă

en: Label Font
ro: Font etichetă

en: Label Position
ro: Poziție etichetă

en: Breadcrumbs Source
ro: Sursă firimituri

en: Type 6
ro: Tip 6

en: Live Results Images
ro: Imagini în rezultate live

en: Placeholder Text
ro: Text substituent

en: Page %s
ro: Pagina %s

en: Columns Spacing
ro: Spațiu între coloane

en: Product Gallery
ro: Galerie de produse

en: Disable %s %s
ro: Dezactivează %s %s

en: Container Padding
ro: Distanțare container

en: Product Tabs
ro: File produse

en: Products Font Color
ro: Culoare font pentru produse

en: Panel Heading Font Color
ro: Culoare font titlu panou

en: Subtotal Font Color
ro: Culoare font pentru sub-total

en: View Cart Button
ro: Buton Vezi coșul

en: Add To Cart Button
ro: Buton Adaugă în coș

en: Quantity Arrows Color
ro: Culoare săgeți pentru cantități

en: Quantity Main Color
ro: Culoare principală pentru cantități

en: Product Page
ro: Pagină produs

en: Archive Page
ro: Pagină arhivă

en: Automatically open the cart drawer after a product is added to cart.
ro: Deschide automat sertarul coșului de cumpărături după ce un produs a fost adăugat în coș.

en: Open Cart Automatically On
ro: Deschide automat coșul este activat

en: Left to Right
ro: De la stânga la dreapta

en: Center to Sides
ro: Din centru către laterale

en: Indicator Effect
ro: Efect indicator

en: Element Visibility
ro: Vizibilitate element

en: Out of Stock
ro: Stoc epuizat

en: Posts Count
ro: Număr de articole

en: Product Title
ro: Titlu produs

en: Out of Stock Badge
ro: Insignă pentru stoc epuizat

en: Arrows Visibility
ro: Vizibilitate săgeți

en: Numbers Visibility
ro: Vizibilitate numere

en: Container Bottom Spacing
ro: Spațiere container jos

en: Course Structure
ro: Structură curs

en: Tag
ro: Etichetă

en: Category
ro: Categorie

en: Label Visibility
ro: Vizibilitate etichetă

en: After Footer
ro: După subsol

en: Before Footer
ro: Înainte de subsol

en: After Content
ro: După conținut

en: Bottom Content
ro: Conținut jos

en: Top Content
ro: Conținut sus

en: Before Content
ro: Înainte de conținut

en: Content
ro: Conținut

en: After Header
ro: După antet

en: Before Header
ro: Înainte de antet

en: Quantity Color
ro: Culoare cantitate

en: Button Width
ro: Lățime buton

en: Add to Cart
ro: Adaugă în coș

en: Panel Shadow
ro: Umbră panou

en: Panel Background
ro: Fundal panou

en: Panel Width
ro: Lățime panou

en: Dropdown
ro: Listă derulantă

en: Cart Drawer Type
ro: Tip de sertar coș

en: Cart Drawer
ro: Sertar coș

en: Side Offset
ro: Distanțare în lateral

en: Full Size
ro: Dimensiune completă

en: Sticky State Shrink
ro: Micșorare stare fixă

en: Website Frame
ro: Cadru site web

en: Phone
ro: Telefon

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menu items in the %sMenus screen%s.
ro: Administrează-ți elementele de meniu în %secranul Meniuri%s.

en: Disable Page %s
ro: Dezactivează pagina %s

en: The font used if the chosen font isn't available.
ro: Fontul folosit dacă fontul ales nu este disponibil.

en: Fallback Font Family
ro: Familie de fonturi alternativă

en: Image Visibility
ro: Vizibilitate imagine

en: Dropdown Border Radius
ro: Rotunjire chenar listă derulantă

en: Dropdown Shadow
ro: Umbră listă derulantă

en: Items Background Color
ro: Culoare fundal elemente

en: Solid Color
ro: Culoare densă

en: Items Hover Effect
ro: Efecte de trecere peste elemente

en: Content Area Border Radius
ro: Rotunjire chenar zonă conținut

en: Content Area Padding
ro: Distanțare zonă conținut

en: Row Max Height
ro: Înălțime maximă rând

en: Row Min Height
ro: Înălțime minimă rând

en: Full Width
ro: Lățime completă

en: Main Row
ro: Rând principal

en: Logo Image Position
ro: Poziție imagine logo

en: Site Title Visibility
ro: Vizibilitate titlu site

en: Logo Height
ro: Înălțime logo

en: Sticky State Logo
ro: Logo în stare fixă

en: Transparent State Logo
ro: Logo în stare transparentă

en: Sticky State
ro: Stare fixă

en: Transparent State
ro: Stare transparentă

en: Default State
ro: Stare implicită

en: Choose for which devices you want to enable the parallax effect.
ro: Alege dispozitivele pe care vrei să activezi efectul de paralaxă.

en: Featured
ro: Reprezentativ

en: Disable Footer
ro: Dezactivează subsolul

en: Disable Header
ro: Dezactivează antetul

en: Share your love
ro: Împărtășește-ți dragostea

en: Sale Badge Value
ro: Valoare insignă reduceri

en: Product Archives
ro: Arhive produse

en: Notice Background Color
ro: Culoare fundal pentru notificări

en: Notice Font Color
ro: Culoare font pentru notificări

en: Notice Position
ro: Poziție notificare

en: Socials
ro: Sociale

en: %s Elements
ro: Elemente %s

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: You can customize the global spacing value in General ➝ Layout ➝ %sContent Area Spacing%s.
ro: Poți personaliza valoarea pentru spațierea globală în Generale ➝ Aranjament ➝ %sSpațiere în zona conținut%s.

en: Only Bottom
ro: Numai jos

en: Only Top
ro: Numai sus

en: Top & Bottom
ro: Sus și jos

en: You can customize the spacing value in general settings panel.
ro: Poți să personalizezi valoarea pentru spațiere în panoul setări generale.

en: Content Area Vertical Spacing
ro: Spațiere zonă conținut pe verticală

en: Home Page Text
ro: Text pentru prima pagină

en: Home Item
ro: Element prima pagină

en: Container Background Image
ro: Imagine fundal container

en: Taxonomies
ro: Taxonomii

en: Update cart
ro: Actualizează coșul

en: Apply coupon
ro: Aplică cuponul

en: Coupon code
ro: Cod cupon

en: Coupon:
ro: Cupon:

en: Available on backorder
ro: Disponibil pentru precomandă

en: Remove product
ro: Înlătură produsul

en: Price
ro: Preț

en: Product
ro: Produs

en: Full
ro: Întreg

en: Medium Large
ro: Mediu mare

en: Module Title Font Color
ro: Culoare font titlu extensie

en: Location
ro: Locație

en: Module Title Tag
ro: Etichetă titlu extensie

en: Module Title
ro: Titlu extensie

note: translators: %s: Author's display name.
en: Posts by %s
ro: Articole de %s

en: %s Title
ro: Titlu %s

en: Columns & Rows
ro: Coloane și rânduri

en: Shop Settings
ro: Setări magazin

en: none
ro: niciunul

en: Icons
ro: Iconuri

en: Labels
ro: Etichete

en: Items Style
ro: Stil elemente

en: In
ro: În

en: Author Avatar
ro: Avatar autor

en: Date format %sinstructions%s.
ro: %sInstrucțiuni%s pentru format dată.

en: Learn more about palettes and colors %shere%s.
ro: Citește mai multe despre palete și culori %saici%s.

en: No title
ro: Fără titlu

en: Searching for:
ro: Caută:

en: 404 Not found
ro: 404 negăsită

en: Breadcrumbs Font Color
ro: Culoare font firimituri

en: Breadcrumbs Font
ro: Font firimituri

en: Social Channels
ro: Canale sociale

en: Author Meta
ro: Metadate autor

en: Name & Avatar
ro: Nume și avatar

en: Top Spacing
ro: Spațiere sus

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Bio
ro: Biografie

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Image height will be automatically calculated based on the image ratio.
ro: Înălțimea imaginii va fi calculată automat pe baza raportului imaginii.

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Account
ro: Cont

en: Icon Margin
ro: Margine icon

en: WooCommerce Sidebar
ro: Bară laterală WooCommerce

en: Trigger Border Color
ro: Culoare chenar declanșator

en: Label Text
ro: Text etichetă

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Button Text Color
ro: Culoare text buton

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Spacious
ro: Spațios

en: Comfortable
ro: Confortabil

en: Content Spacing
ro: Spațiere conținut

en: Contained
ro: Încasetat

en: Separated
ro: Separat

en: Module Placement
ro: Plasare extensie

en: Link Hover
ro: Trece peste legătură

en: Facebook Group
ro: Grup Facebook

en: Joined Date
ro: Data alăturării

en: Main Sidebar
ro: Bară laterală principală

en: Edit
ro: Editează

en: By default these options are inherited from Customizer options.
ro: Aceste opțiuni sunt moștenite implicit din opțiunile Personalizatorului.

en: Container Max Width
ro: Lățime maximă container

en: Narrow
ro: Îngust

en: Container Structure
ro: Structură container

en: Enable reveal effect on
ro: Activează efectul de relevare

en: Vertical Alignment
ro: Aliniere pe verticală

en: Horizontal Alignment
ro: Aliniere pe orizontală

en: Full Width Section
ro: Secțiune în lățime completă

en: Disable Related Posts
ro: Dezactivează articolele similare

en: Disable Posts Navigation
ro: Dezactivează navigarea în articole

en: Disable Author Box
ro: Dezactivează caseta autor

en: Disable Share Box
ro: Dezactivează caseta de partajare

en: Disable Post Tags
ro: Dezactivează etichetele articol

en: Disable Featured Image
ro: Dezactivează imaginea reprezentativă

en: Widgets Font Color
ro: Culoare font piese

en: Widgets Font
ro: Font piese

en: Author avatar
ro: Avatar autor

en: Elements
ro: Elemente

en: Copyright Text
ro: Text drepturi de autor

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Please note, you can also change the background color for each row individually.
ro: Te rog reține, poți să schimbi culoarea fundalului pentru fiecare rând, separat.

en: Enables a nice reveal effect as you scroll down.
ro: Activează un efect plăcut de relevare pe măsură ce derulezi în jos.

en: Widgets Title Font Color
ro: Culoare font titlu piese

en: Widgets Title Font
ro: Font titlu piese

en: Row Background
ro: Fundal rând

en: Row Visibility
ro: Vizibilitate rând

en: Row Vertical Spacing
ro: Spațiu între rânduri pe verticală

en: Two Columns
ro: Două coloane

en: Stacked
ro: Suprapus

en: Columns Layout
ro: Aranjament coloane

en: Frame Color
ro: Culoare cadru

en: Frame Size
ro: Mărime cadru

en: This option will apply only to those elements that have a wide alignment option.
ro: Această opțiune se va aplica numai pentru elementele care au opțiunea aliniere lată.

en: Hover/Active
ro: Trecere peste/activ

en: Buttons
ro: Butoane

en: Articles
ro: Articole

en: Joined
ro: Alăturate

en: Header Menu 1
ro: Primul meniu din antet

en: Performance
ro: Performanță

note: translators: placeholder here means the actual URL.
en: Manage your menus in the %sMenus screen%s.
ro: Administrează-ți meniurile în %secranul Meniuri%s.

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: Slide %s
ro: Diapozitivul %s

en: No more products to load
ro: Nu sunt alte produse de încărcat

en: Search Through Criteria
ro: Caută prin criterii

en: Button Background Color
ro: Culoare fundal buton

en: Type 5
ro: Tip 5

en: Links Type
ro: Tip de legături

en: Featured Image Radius
ro: Rotunjire imagine reprezentativă

en: Image Border Radius
ro: Rotunjire chenar imagine

en: Position
ro: Poziție

en: This is a demo store for testing purposes &mdash; no orders shall be fulfilled.
ro: Acesta este un magazin demonstrativ pentru testare - nu va fi onorată nicio comandă.

en: Store Notice
ro: Notificare în magazin

en: Height
ro: Înălțime

en: Width
ro: Lățime

en: Categories Elements
ro: Elemente categorii

en: Functionality Options
ro: Opțiuni funcționalitate

en: Product Elements
ro: Elemente produs

en: Posts Title Font Color
ro: Culoare font titlu articole

en: Boundless Image
ro: Imagine fără limite

en: Content Area Shadow
ro: Umbră zonă conținut

en: Text Active
ro: Text activ

en: Text Initial
ro: Text inițial

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Excerpt Font Color
ro: Culoare font rezumat

en: Excerpt Font
ro: Font rezumat

en: Meta Font Color
ro: Culoare font metadate

en: Horizontal Offset
ro: Distanțare pe orizontală

en: Border
ro: Chenar

en: Top Offset
ro: Distanțare sus

en: Card Shadow
ro: Umbră cartuș

en: Bottom Offset
ro: Distanțare jos

note: translators: % refers to the number of reviews, when more than 1
en: % Reviews
ro: % recenzii

note: translators: text for one review
en: 1 Review
ro: O recenzie

note: translators: text for one review
en: 1 Comment
ro: Un comentariu

en: More
ro: Mai mult

en: Shadow
ro: Umbră

en: Reply
ro: Răspunde

en: Mobile Menu
ro: Meniu pentru mobil

en: Cart
ro: Coș

en: Icon Badge
ro: Insignă icon

en: Checkout Page
ro: Pagină finalizare comandă

en: Cart Page
ro: Pagină Coș

en: You can add here some arbitrary HTML code.
ro: Aici poți adăuga cod HTML arbitrar.

en: Icons Border Color
ro: Culoare chenar iconuri

en: Icons Background Color
ro: Culoare fundal iconuri

en: Solid
ro: Compact

en: Rounded
ro: Rotunjit

en: Official
ro: Oficial

en: Custom
ro: Personalizat

en: Icons Spacing
ro: Spațiu între iconuri

en: Icons Size
ro: Dimensiune iconuri

en: User Visibility
ro: Vizibilitate utilizator

en: Modal Background
ro: Fundal fereastră modală

en: Live results
ro: Rezultate live

en: Icon Size
ro: Dimensiune icon

en: Trigger
ro: Declanșator

en: Button
ro: Buton

en: Hover Effect
ro: Efect trecere peste

en: Size
ro: Mărime

en: Ghost
ro: Fantomă

en: Right Side
ro: Partea dreaptă

en: Left Side
ro: Partea stângă

en: Side Panel
ro: Panou lateral

en: Min Height
ro: Înălțime minimă

en: Menu 2
ro: Meniu 2

en: Menu 1
ro: Meniu 1

en: Margin
ro: Margine

en: Enabling this option will make the menu to stretch and fit the width of its parent column.
ro: Dacă activezi această opțiune, meniul se va extinde și se va potrivi cu lățimea coloanei părinte.

en: Stretch Menu
ro: Întinde meniul

en: Items Height
ro: Înălțime elemente

en: Select menu...
ro: Selectează meniul...

en: Select Menu
ro: Selectează meniul

en: You don't have a menu yet, please create one here &rarr;
ro: Nu ai încă un meniu, te rog creează unul aici &rarr;

en: Card Border
ro: Chenar cartuș

en: Meta Font
ro: Font metadate

en: Updated Date
ro: Data actualizării

en: Published Date
ro: Data publicării

en: We strongly recommend you to activate the
ro: Îți recomandăm insistent să activezi

en: Thanks for installing Blocksy, you rock!
ro: Îți mulțumim că ai instalat Blocksy!

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Meta Elements
ro: Elemente meta

en: Bottom Row
ro: Rândul de jos

en: Middle Row
ro: Rândul din mijloc

en: Top Row
ro: Rândul de sus

en: by %s
ro: de %s

en: Next
ro: Următorul

en: Prev
ro: Precedentul

en: Posts
ro: Articole

en: Chose in which post types do you want to perform searches.
ro: Alege tipurile de articol în care vrei să faci căutări.

en: Site Tagline Color
ro: Culoare slogan site

en: Site Tagline Font
ro: Font slogan site

en: Site Title Color
ro: Culoare titlu site

en: Site Tagline Visibility
ro: Vizibilitate slogan site

en: Site Tagline
ro: Slogan site

en: Container Background
ro: Fundal container

en: Post Structure
ro: Structură articol

en: Blog Title
ro: Titlu blog

en: Label
ro: Etichetă

en: Image Width
ro: Lățime imagine

en: Below Title
ro: Sub titlu

en: Above Title
ro: Deasupra titlului

en: Image Location
ro: Locație imagine

en: Content Area Background
ro: Fundal zonă conținut

en: Page Background
ro: Fundal pagină

en: Wide
ro: Lat

en: Content Area Style
ro: Stil zonă conținut

en: Inherit
ro: Moștenit

en: Cover
ro: Copertă

en: Button Font Color
ro: Culoare font buton

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Show Arrow
ro: Arată o săgeată

en: Outline
ro: Contur

en: Read More Button
ro: Buton Citește mai mult

en: Icons Color
ro: Culoare iconuri

en: Right
ro: Dreapta

en: Left
ro: Stânga

en: Base Font
ro: Font de bază

en: Site Title
ro: Titlu site

note: translators: placeholder here is the link URL.
en: You can set the author social channels %shere%s.
ro: Poți seta rețelele sociale ale autorului %saici%s.

en: Typography
ro: Tipografice

en: None
ro: Niciunul

en: Divider
ro: Separator

en: Preformatted
ro: Pre-formatat

en: Heading 6 (H6)
ro: Subtitlu 6 (H6)

en: Heading 5 (H5)
ro: Subtitlu 5 (H5)

en: Heading 4 (H4)
ro: Subtitlu 4 (H4)

en: Heading 3 (H3)
ro: Subtitlu 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
ro: Subtitlu 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
ro: Subtitlu 1 (H1)

en: Date Format
ro: Format dată

en: Enhanced Grid
ro: Grilă îmbunătățită

en: Title Font
ro: Font titlu

en: Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.
ro: Salvează-mi numele, emailul și site-ul web în acest navigator pentru data viitoare când o să comentez.

en: A new and innovative way of building WordPress pages visually. No designer or developer skills required. The only tools you'll need to master are clicks and drags.
ro: Un mod nou și inovator de a construi vizual pagini WordPress. Nu trebuie să fii designer sau dezvoltator. Singurele instrumente pe care trebuie să le stăpânești sunt clicurile și tragerile.

en: Theme
ro: Temă

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer Comments &rarr;
ro: Comentarii mai noi &rarr;

en: &larr; Older Comments
ro: &larr; Comentarii mai vechi

en: Comment navigation
ro: Navigare în comentarii

note: translators: % refers to the number of comments, when more than 1
en: % Comments
ro: % comentarii

en: One comment
ro: Un comentariu

en: No comments yet
ro: Niciun comentariu până acum

en: Add Comment
ro: Adaugă un comentariu

en: Name
ro: Nume

en: Cancel Reply
ro: Anulează răspunsul

en: Leave a Reply
ro: Lasă un răspuns

en: %sSorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.%s
ro: %sRegret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.%s

en: Your comment is awaiting moderation.
ro: Comentariul tău așteaptă să fie moderat.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s / %2$s
ro: %1$s/%2$s

note: translators: post title
en: Next %s
ro: Următor %s

note: translators: post title
en: Previous %s
ro: Anterior %s

en: Core
ro: Nucleu

en: Show more
ro: Arată mai mult

en: Add widgets here.
ro: Adaugă piese aici.

en: On
ro: Pe

en: By
ro: De

note: translators: placeholder here is the actual PHP version.
en: Blocksy requires at least PHP version 5.7.0. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Blocksy necesită cel puțin PHP versiunea 5.7.0. Acum rulezi cu versiunea %s. Te rog actualizează și reîncearcă.

en: Schema.org Markup
ro: Markup Schema.org

en: Extensions
ro: Extensii

en: Form Elements
ro: Elemente de formular

en: Pagination
ro: Paginație

en: Social Network Accounts
ro: Conturi pe rețele de socializare

en: Visitor Engagement
ro: Angrenare vizitatori

en: Single Product
ro: Produs singular

en: Archive
ro: Arhivă

en: Shop
ro: Magazin

en: Author Page
ro: Pagină autor

en: Blog Posts
ro: Articole blog

en: Post types
ro: Tipuri de articol

en: Footer
ro: Subsol

en: Layout
ro: Aranjament

en: Search results
ro: Rezultate de căutare

en: AJAX Add To Cart
ro: Adaugă în coș prin AJAX

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Breadcrumbs
ro: Firimituri

en: Page Elements
ro: Elemente de pagină

en: Star Rating Color
ro: Culoare evaluare pe stele

en: Sale Badge
ro: Insignă pentru vânzări

en: Star Rating
ro: Evaluare pe stele

en: Sort by price (desc)
ro: Sortează după preț (descrescător)

en: Sort by price (asc)
ro: Sortează după preț (crescător)

en: Sort by most recent
ro: Sortează după cele mai recente

en: Average rating
ro: Evaluare medie

en: Popularity (sales)
ro: Popularitate (vânzări)

en: Default sorting (custom ordering + name)
ro: Sortare implicită (ordonare + nume personalizate)

en: How should products be sorted in the catalog by default?
ro: Cum ar trebui să fie sortate implicit produsele din catalog?

en: Default product sorting
ro: Sortare implicită produse

en: Show subcategories & products
ro: Arată subcategoriile și produsele

en: Show subcategories
ro: Arată subcategoriile

en: Choose what to display on product category pages.
ro: Alege ce vrei să afișezi în paginile categorii de produse.

en: Category display
ro: Afișare categorie

en: Show categories & products
ro: Arată categoriile și produsele

en: Show categories
ro: Arată categoriile

en: Choose what to display on the main shop page.
ro: Alege ce vrei să afișezi în pagina principală a magazinului.

en: Show products
ro: Arată produsele

en: Shop page display
ro: Afișare pagină magazin

en: Product Catalog
ro: Catalog de produse

en: Number of Posts
ro: Număr de articole

en: After Comments
ro: După comentarii

en: Before Comments
ro: Înainte de comentarii

en: Tags
ro: Etichete

en: Related Criteria
ro: Criteriu pentru similare

en: Related Posts
ro: Articole similare

en: Post Title
ro: Titlu articol

en: Posts Navigation
ro: Navigare în articole

en: Box Type
ro: Tip de casetă

en: Author Box
ro: Casetă autor

en: Bottom Box Spacing
ro: Spațiere casetă jos

en: Top Box Spacing
ro: Spațiere casetă sus

en: Share Networks
ro: Partajează rețelele

en: Bottom
ro: Jos

en: Top
ro: Sus

en: Box Location
ro: Locație casetă

en: Share Box
ro: Casetă de partajare

en: Post Elements
ro: Elemente de articol

en: Sidebar Position
ro: Poziție bară laterală

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Header Menu 2
ro: Meniu antet 2

en: Sample text
ro: Text demonstrativ

en: Social Icons
ro: Iconuri sociale

en: Footer Menu
ro: Meniu subsol

en: Search Page
ro: Pagină de căutare

en: Pages
ro: Pagini

en: Single Post
ro: Articol singular

en: Color scheme
ro: Schemă de culori

en: Wide Alignment Offset
ro: Distanțare la aliniere lată

en: Narrow Container Max Width
ro: Lățime maximă container îngust

en: Content Area Spacing
ro: Spațiere în zona conținut

en: Maximum Site Width
ro: Lățime maximă site

en: Container Inner Spacing
ro: Spațiere în interiorul containerului

en: Shape Background Color
ro: Culoare fundal formă

en: Circle
ro: Cerc

en: Square
ro: Pătrat

en: Button Shape
ro: Formă buton

en: Scroll to Top
ro: Derulează în sus

en: Reveal Effect
ro: Efect de relevare

en: Title Font Color
ro: Culoare font titlu

en: Sticky Sidebar
ro: Bară laterală fixă

en: Separate Widgets
ro: Separă piesele

en: Widgets Vertical Spacing
ro: Spațiu între piese pe verticală

en: Sidebar Gap
ro: Decalaj bară laterală

en: Sidebar Width
ro: Lățime bară laterală

en: Image Overlay Color
ro: Culoare suprapunere imagine

en: Initial Color
ro: Culoare inițială

en: Change Image
ro: Schimbă imaginea

en: Select Image
ro: Selectează o imagine

en: Custom Image
ro: Imagine personalizată

en: Container Min Height
ro: Înălțime minimă container

en: This is where you can add new products to your store.
ro: Aici poți adăuga produse noi în magazin.

en: Description
ro: Descriere

en: Home
ro: Prima pagină

en: Products
ro: Produse

en: Meta
ro: Metadate

en: Content Alignment
ro: Aliniere conținut

en: Type
ro: Tip

en: Border Radius
ro: Rotunjire chenar

en: Open in new tab
ro: Deschide într-o filă nouă

en: Download
ro: Descarcă

en: Large
ro: Mare

en: Medium
ro: Mediu

en: Small
ro: Mic

en: Background
ro: Fundal

en: Badge Color
ro: Culoare insignă

en: Search Results
ro: Rezultate căutare

en: Search
ro: Caută

en: Icon Color
ro: Culoare icon

en: Modal
ro: Fereastră modală

en: Opacity
ro: Opacitate

en: Dropdown Options
ro: Opțiuni pentru lista derulantă

en: Default
ro: Implicit

en: Items Divider
ro: Separator elemente

en: Items Spacing
ro: Spațiu între elemente

en: Text Alignment
ro: Aliniere text

en: Type 4
ro: Tip 4

en: Type 3
ro: Tip 3

en: Top Level Options
ro: Opțiuni de nivel superior

en: Menu
ro: Meniu

en: Bottom Border
ro: Margine jos

en: Top Border
ro: Margine sus

en: Type 2
ro: Tip 2

en: Type 1
ro: Tip 1

en: General Options
ro: Opțiuni generale

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Mobile
ro: Mobil

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Container Width
ro: Lățime container

en: Card Inner Spacing
ro: Spațiere interioară în cartușe

en: Card Background Color
ro: Culoare fundal cartuș

en: Excerpt Color
ro: Culoare rezumat

en: Cards Gap
ro: Decalaj între cartușe

en: Avatar Size
ro: Dimensiune avatar

en: Underline
ro: Subliniat

en: Comments
ro: Comentarii

en: Categories
ro: Categorii

en: Author
ro: Autor

en: Post Meta
ro: Metadate articol

en: Length
ro: Lungime

en: Excerpt
ro: Rezumat

en: Image Ratio
ro: Raport imagine

en: Featured Image
ro: Imagine reprezentativă

en: Heading tag
ro: Etichetă subtitlu

en: Card Elements
ro: Elemente de coș

en: Boxed
ro: Încasetat

en: Card Type
ro: Tip de card

en: Card Options
ro: Opțiuni carduri

en: Grid
ro: Grilă

en: Simple
ro: Simplu

note: translators: placeholder here means the actual structure title.
en: Set the %s entries default structure.
ro: Setează structura implicită pentru intrările %s.

note: translators: placeholder here means the actual structure title.
en: %s Structure
ro: Structură %s

en: Site Background
ro: Fundal site

en: Button Color
ro: Culoare buton

en: Global Colors
ro: Culori globale

en: Colors
ro: Culori

en: Radio & Checkbox
ro: Radio și bifă

en: Active
ro: Activ

en: Dropdown Font Color
ro: Culoare font listă derulantă

en: Textarea Height
ro: Înălțime zonă text

en: Border Size
ro: Dimensiune chenar

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Classic
ro: Clasic

en: Border Color
ro: Culoare chenar

en: Hover
ro: Trecere peste

en: Font Color
ro: Culoare font

en: Pagination Top Spacing
ro: Spațiere paginație în partea de sus

en: Infinite Scroll
ro: Derulare infinită

en: Load More
ro: Încarcă mai multe

en: Next/Prev
ro: Următorul/precedentul

en: Pagination Type
ro: Tip de paginație

en: Initial
ro: Inițial

en: Cards Reveal Effect
ro: Efect de relevare pentru cartușe

en: Lazy Load Images
ro: Imagini încărcate lent

en: Page Title
ro: Titlu pagină

en: Right Sidebar
ro: Bară laterală dreapta

en: Left Sidebar
ro: Bară laterală stânga

en: Normal Width
ro: Lățime normală

en: Narrow Width
ro: Lățime îngustă

en: Inherit from customizer
ro: Moștenire din Personalizator

en: Page Structure
ro: Structură pagină

en: Header
ro: Antet

en: Go to top
ro: Du-te sus

en: Title
ro: Titlu

note: Translators: %s is the theme name.
en: %s Settings
ro: Setări %s

en: No more posts to load
ro: Nu sunt alte articole de încărcat

en: Website
ro: Site web

en: Search products&hellip;
ro: Caută produse&hellip;

en: Search for:
ro: Caută după:

en: Quantity
ro: Cantitate

en: No products in the cart.
ro: Nu ai niciun produs în coș.

en: Subtotal
ro: Sub-total

[ctx: placeholder]
en: Search
ro: Caută

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try to search for something else?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Poate încerci să cauți altceva?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.

en: This way you will have access to custom extensions, demo templates and many other awesome features
ro: Astfel, vei avea acces la extensii personalizate, șabloane cu demonstrații și la multe alte funcționalități

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ro: Nu ai permisiuni suficiente pentru a accesa această pagină.

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Read More
ro: Citește mai mult
